Moglibyśmy pomyśleć, że sen to chwila spokoju, na którą pozwalamy sobie pod koniec całego dnia, i tak, w pewnym sensie tak jest.
Jednak podczas snu, wiele rzeczy dzieje się bez naszej wiedzy!
Spanie jest o wiele bardziej skomplikowaną czynnością, niż mogłoby się wydawać. Podczas snu nasze ciało przechodzi wiele procesów: po fazie „drzemki” następuje sen płytki, a później zamienia się w sen głęboki, podczas którego pojawiają się sny.
Struktura snu
Za każdym razem, gdy śpimy, przechodzimy przez 4 różne fazy, które powtarzają się od 4 do 6 razy w ciągu nocy.
Faza 1 - NREM
Pierwszy etap snu nazywa się NREM (Non-Rem), znany również jako „spokojny sen”. To wtedy rozluźniają się mięśnie, tętno zwalnia, a temperatura naszego ciała spada, gdy powoli zasypiamy.
Ta pierwsza faza trwa od 5 do 10 minut. Jednak czas trwania może się różnić w zależności od indywidualnych cech i otaczającego środowiska.
Faza 2 - „Lekki sen”
Druga faza dotyczy „lekkiego snu”. Na tym etapie nasz puls zwalnia jeszcze bardziej, a nasze mięśnie są w pełni rozluźnione. Czy wiesz, że ta faza zajmuje ponad połowę czasu, który poświęcamy na sen?
Faza 3 - „Głęboki sen”
Jest to tak zwany etap „głębokiego snu”. To wtedy naturalny system obronny naszego organizmu zaczyna pozbywać się toksyn i odpadów oraz wytwarza niezbędne przeciwciała przeciwko wirusom i bakteriom.
Etap 4 - sen REM
W końcu mamy fazę snu REM („Rapid Eye Movement”), uważaną za niezbędną do przetwarzania doświadczeń i promowania długoterminowego zapamiętywania. Co więcej, na tym etapie brak aktywności mięśni pozwala nam nie wykonywać wszystkich ruchów, które występują podczas snów.
Ciekawostka: czy wiesz, że sen dzieci różni się od snu dorosłych?
Noworodki mają zupełnie inny cykl snu, ponieważ ich zegar biologiczny jeszcze nie „rozumie” naprzemiennego stanu czuwania i snu. Pomiędzy nocnym odpoczynkiem, a drzemką w ciągu dnia dziecko może spać do 18 godzin dziennie!
Jednak znacząca różnica między dorosłymi, a dziećmi polega nie tylko na ilości snu, ale także na charakterystyce samego snu. Dziecięca faza REM różni się od dorosłych umiejętnością zbierania niezliczonych informacji uzyskanych w ciągu dnia.
Głęboki sen: jakość to więcej niż ilość!
Ważne jest, aby wiedzieć, że słaba jakość snu podczas fazy REM powoduje drażliwość i nerwowość po przebudzeniu. U nastoletnich chłopców i dziewcząt słaba jakość snu w fazie NREM wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy.
Kommentare