top of page

Zimowe przyprawy: dowiedz się, które z nich pomagają nam lepiej żyć i spać!

Zima to wyjątkowa pora roku, charakteryzująca się surową pogodą i świętami, które przynoszą ze sobą niepowtarzalny zapach przypraw , wzbogacający menu i towarzyszący naszym „rytuałom” dobrego samopoczucia.

Odkryjmy 5 świątecznych przypraw i dowiedzmy się, jak korzystnie wpływają na zdrowie i sen!



1. Cynamon

Dzięki swojemu intensywnie aromatycznemu i lekko słodkiemu zapachowi cynamon jest bez wątpienia najbardziej charakterystyczną przyprawą kojarzącą się ze świętami zimowymi.

Cynamon, zwany także „przyprawą słońca”, pobudza metabolizm, obniża poziom cukru we krwi i cholesterolu oraz poprawia nastrój.

Można go używać w kuchni do przygotowywania ciast i ciasteczek, dodawania egzotycznego akcentu do zup lub do zaparzania ziołowej herbaty i relaksu przed snem.



2. Goździki

Przyprawa ta natychmiast kojarzy się z grzanym winem, które serwuje się w okresie Bożego Narodzenia, jednak smak goździków, aromatyczny i lekko gorzkawy, pasuje także do pieczeni, gulaszów i herbat.

Dzięki zawartości związków aktywnych, które łagodzą napięcia emocjonalne, przyprawa ta doskonale nadaje się do promowania stanu spokoju.



3. Imbir

Imbir jest królem zimowych przypraw, często używanym w wieczornych herbatach ze względu na jego rozgrzewające działanie. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom przeciwzapalnym jest również panaceum na kaszel , przeziębienia i zaburzenia trawienia, które mogą utrudniać dobry sen.

Można go używać świeżego lub suszonego nie tylko do przygotowywania gorących napojów, ale także do dań mięsnych i rybnych o egzotycznym smaku, a także do pikantnych deserów.



4. Gałka muszkatołowa

Dzięki delikatnym i lekko kwaśnym nutom, ta wyjątkowa przyprawa doskonale nadaje się do przyprawiania potraw słodkich i pikantnych.

Ze względu na wysoką zawartość mirystycyny (związku o naturalnych właściwościach uspokajających) gałka muszkatołowa może uspokajać układ nerwowy i poprawiać jakość snu.



5. Anyż gwiazdkowy

Inną charakterystyczną, ale mniej powszechną przyprawą jest anyż gwiaździsty, znany również jako „badiana”.

Bardzo ceniony na Wschodzie za intensywny smak i doskonałe właściwości, anyż gwiaździsty jest tradycyjnie stosowany w celu poprawy snu, łagodzenia dolegliwości trawiennych i ułatwienia oddychania w chłodnych miesiącach.




1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page